EğitimManşetÖzel HaberlerYazarlar

2050 Vizyonunun Değişimlerine Hazır mıyız?

Dünya hızla değişirken, 2050 vizyonuna yönelik değişimlere, eğitimde yapılacak bir planla toplum olarak yetişebilir miyiz?

Dünya hızla değişirken, 2050 vizyonuna yönelik değişimlere, eğitimde yapılacak bir planla toplum olarak yetişebilir miyiz?

Dünya ve insanlık, bir kez daha büyük değişimlerin eşiğindedir.

Bugün okullarımızda çocuklarımıza öğrettiklerimizin neredeyse tümü 2050’de önemsiz ve geçersiz olabilir. Biz bugün okullarımızda hala çocukların kafalarına bilgiyi depolamakla meşgulüz.

Geçmişte bilgiye ulaşmanın bir anlamı vardı; çünkü bilgi ulaşılması zor, kıt bir kaynaktı. Örneğin 1900’lerin başında Kıbrıs’ın küçük bir köyünde yaşıyorsanız, dünyanın geri kalanında hatta Kıbrıs’ın şehirlerinde neler yaşandığını tahmin bile edemezdiniz.

 Radyo, televizyon, günlük gazete, haberleşme yoktu veya çok kısıtlı idi. Okuma yazması olanlar için bile dini kitaplar ve belki bulabilecekleri romanlar haricinde fazla bir seçenek yoktu.

 İkinci Dünya savaşından sonra ise bilginin yanında yanıltıcı bilgi (dezenformasyon) insanların üzerine hızla akarken, doğru bilginin yanında, yanıltıcı, yanlış bilgilerde hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan insanlara ulaşıyordu. 

Bugün, en küçük köyde bile sadece akıllı telefonlar ve internet aracılığı ile dünyanın tüm bilgilerine ulaşılırken, istenirse üniversitelerin derslerine kadar her tür bilgiye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bilgiye kolaylıkla ulaşılabilirken, bu teknoloji bilgi kirliliğini de yaratarak insanları yanlış bilgilendirme veya bilginin kendince yorumlanmasına olanak sağlayarak, insanların doğrularla, yanlışlar arasında kaybolunmasına sebep olmaktadır.

Bugünün en can alıcı konusu, doğru bilgiye ulaşıp, bu bilgiyle yaşamak için üretmek olmalıdır.

Böyle bir dünyada, akıllı bir öğretmenin öğrencilerine vermek isteyeceği son şey daha fazla bilgidir. Çocuklarımızın önünde zaten bilginin çok fazlası var. Bunun yerine çocuklarımıza hangi bilginin doğru olacağını (doğru bilgiye ulaşmanın yollarını)  bilginin ne işe yarayacağını; eldeki bilginin nasıl yorumlanması gerektiğini, önemli bilgi ile önemsiz bilgi arasındaki farkın nasıl anlaşılacağı ve her şeyden önemlisi farklı bilgileri birleştirerek bir amaç için nasıl bir araya getirileceği ve sorun çözmeyi öğretmemiz gerekmektedir.

Gelecek kuşakların başarılı olması ve geleceğin daha anlamlı sentezini yapma fırsatlarının yaratılmasını, çocuklarımıza vermek zorundayız.

Zaman hızla tükenmekte, önümüzde kalan kısa zaman diliminde, alacağımız kararlarla geleceğin nasıl şekilleneceğini belirlemeliyiz. Bu gün sahip olduklarımızı ve yaşantımızı; ya kaybedeceğiz, ya da geliştirip daha ileri medeniyetlere yelkenler açacağız.

Geleceğimizi rastgele kararlarla şekillendiremeyiz.

Eğitimde 2050 vizyon planlaması ile çocuklarımıza ne öğretmeliyiz?

Eğitimcilerimizin çoğunluğu, öğrencilere sosyal beceriler kazandırmamız gerektiğini düşünüyor. Eleştirel düşünme, iletişimin doğru kullanılması, işbirliği ve takım ruhunun oluşturulması, en önemlisi ise yaratıcılık konusu çok önemseniyor.

Bir başka deyişle, eğitimciler okulların artık bilgiye değil, hayat becerilerine yönelmesi gerektiğini söylüyorlar.

 Kazandırılması gerekli en önemli beceri ise değişime ayak uydurabilmeyi, yeni şeyler öğrenerek hayatta karşılaşılacak sıra dışı olayların ve zorlukların üstesinden gelme becerilerinin kazanılması ve kazandırılması çok önemseniyor.

Yeni oluşacak dünyanın koşullarına ayak uydurabilmek için, teknik becerileri kullanabilerek yeni ürün ve fikirler üretebilmeyi başarmalıyız.

Bana göre gelecek nesillerin kazanması gereken birincil beceri ise kendimizi tekrar, tekrar üretebilmeyi başarmak olacaktır ( oluşacak yeni durumlara adapte olmak ).

Hiç kimse 2050 yılına kadar yaşayacağımız değişimi tam olarak ön göremiyor, senaryolar havada uçuşuyor (bilgi kirliliği ) bir tarafta uzayda yaşam senaryoları, diğer tarafta ise iklim krizinin dünyayı sürükleyeceği yokluk ve yok olma senaryoları.

Peki, ama ülke ve toplum olarak bizim senaryomuz ne?

Nereden bakarsak bakalım,

 Bildiğimiz tek şey; her şeyin değişeceği!

Kalın Sağlıcakla…

Diğer Haberler

Başa dön tuşu