EğitimManşetÖzel HaberlerYazarlar

“Aracı” Olarak Kullanılan Çocuklar, Okullarda Ne Satıyor?

Tam gün eğitimde okullarda beslenme ve güvenlik sorunu devam ederken, ortaokullarda "aracı" olarak kullanılan çocukların “elektronik sigara satışı” yaptıkları iddiası velileri tedirgin etti.

Tam gün eğitimde okullarda beslenme ve güvenlik sorunu devam ederken, ortaokullarda aracı olarak kullanılan çocukların “elektronik sigara satışı” yaptıkları iddiası velileri tedirgin etti.

İddiaya göre, kaçak sigara satıcıları ortaokullarda gözlerine kestirdikleri öğrencileri, arkadaşlarına elektronik sigara satması için kullanıyor. Üstelik bu aracıların tam olarak ne satışı yaptığı ise bilinmiyor.

KIBRISLI Gazetesi’ne ulaşan bir veli, çocuğuna okulda elektronik sigara satılmaya çalışıldığını, olayı polise ve okul yönetimine bildirdiğini ancak polisin konuyu “gümrüksüz mal satışı” üzerinden değerlendirdiğini belirtti.

İddiaya göre bir veli, çocuğunun telefon yazışmalarını görmesi üzerine büyük bir şok yaşadı.  

Olayı, “para hazır mı?” mesajı üzerinden yakalayan anne, yazışmalarda bahsedilen “malın” çocuğun “elektronik sigara” olduğu beyanından öğrendi ancak “malın” gerçekte ne olduğundan emin değil.

ÇOCUKLARI ARACI OLARAK KULLANIYORLAR…

Aile, çocuklarının kendilerine, “Okulda bir arkadaşımız bize geldi. Elektronik sigara ister miyiz? diye sordu. Biz de birkaç öğrenci bu arkadaşımıza 2 bin 600 TL verdik” dediğini aktaran aile oldukça endişeli.

İllegal kişilerin “okullardaki öğrencileri aracı olarak kullanarak okullara girmesi” iddiası ise büyük bir tehlike ve güvenlik açığını gözler önüne seriyor.

Ailenin olayı öğrenmesinin ardından yaşadıkları ise daha büyük bir sorunu ortaya çıkarıyor.  

POLİSE BİLDİRDİLER AMA…

Konuyu hemen polis ve okul yönetimine bildiren aile, soruşturmaya etki edebileceğinden okul isminin verilmesini istemiyor.

Yazışmalardan okul yönetimine bahseden aile, “Kanıt olmadan bir şey yapamayız” cevabını alırken, yazışmaları gören polisin yaklaşımına ise tepkili.

“Polis olayı ‘gümrüksüz mal satışı’ üzerinden değerlendirdi. Bunu gümrük polisine bildireceklerini söylediler. Benim çocuğum daha 14 yaşında. Bu yaşta bir çocuğa hem de okulda elektronik sigara satışı yapılmaya çalışılması suç değil mi?” diye soran aile konunun geçiştirilmesinden oldukça rahatsız.

SATICILAR OKULLARDA…

Aile, “Biz bunun elektronik sigara olduğundan bile emin değiliz. Bu uyuşturucu veya herhangi bir şey de olabilir. Tesadüfen öğrenmesek kim bilir çocuğumuz ne durumlara düşecekti?

Okul en güvenlikli yer olması gerekirken böyle bir şey yaşanması bizi çok tedirgin etti. Çocuklarımız okullarda böyle mi korunuyor?” diye soruyor…

“Bu satış ne satışıdır bunu araştırın” dediklerinde hiçbir cevap alamadıklarını anlatan aile, “Burada ne polisi ne de okul yönetimini suçlamak istemiyoruz. Belli ki bu olaylar çok fazla ve polis yetişemiyor. Bu sorunları ülkeyi yönetenlerin çözmesi gerekiyor”  diyor.

Kafalarında büyük soru işaretleriyle yaşayan aile, olayı “gümrüksüz mal satışı”  olarak gören polisten soruşturmanın derinleştirilmesini talep ediyor.

 Çocukların “suça teşvik edilmesi” de konunun çok yönlü bir şekilde ele alınması gerekliliğini ortaya koyuyor… 

BU SORUN NASIL ELE ALINMALI?

Uzun süredir artan nüfus, yetersiz altyapılarıyla okullarda ve eğitimde çığ gibi büyüyen sorunlar devam ederken, sık sık güvenlik sorununa dikkat çeken Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, “Bu sorun nasıl ele alınmalı?” sorusunu yanıtladı…

Selma Eylem, sorunun kaynağı olarak nüfus politikasına işaret ediyor:

Özel olarak okul; genel olarak da toplumsal olarak güvenlik meselesi ile ilgili bir konudur bu ve elbette ki çok yönlüdür bu sorunun kaynakları.

Başta, ülkeye kontrolsüz akan nüfus, kontrol altına alınmayan nüfus ve ülkenin ‘sorma gir hanı’na dönüştürülmesinin sonucudur.

Trafikte ve ya kriminal suçlarda toplumsal olarak risk altındayız.

Okullarda hiçbir güvenlik tedbirinin alınmaması, bunun yanında okulların kalabalık olması, özellikle yönetsel kadroların bir yıldan fazladır eksik bırakılması. Ortaokul ve lisenin aynı yerde olması beraberinde bu tür sıkıntıları getiriyor.

Tüm bu sorunların temel kaynağı da ülkedeki nüfus politikasıdır. Ülkemizin uluslararası hukukun dışında olması da ne yazık ki bu sorunları beraberinde getiriyor.

Okul içi şiddettin ve zorbalığın artması, hem dıştan gelen tehlikenin hem de çocukların bu suçlara ortak edilmesinin temel nedenlerinden bir tanesi de elbette ki, “tam güne geçtim” diyerek sürenin uzatılmasıdır. Aç kalan çocukların bu tür suçların yaratılmasında teşvik edici bir etken olmuştur. Dolayısıyla çok yönlü bir sorundur bu. Biran önce okulların güvenliğinin sağlanması için tedbir alınması gerekiyor.

Düşünün okul kadroları eksik, yönetim kadroları eksik. Okullarımızda bir yıldır 11 müdür, 34 muavin eksik. Okullarımız kalabalık, kontrol edilmesi oldukça zor.

Okul çevreleri güvenlik açısından hiç düşünülmüyor; tedbir alınmıyor. En azından bir güvenlik görevlisi düşünülmüyor, planlama yapılmıyor. Okul çevreleri kapatılmamıştır; altyapı sorunları vardır. Dıştan gelen tehlikelere açığız. Toplumsal olarak da güvenlik sıkıntıda.

YAZI/SELDA BEKTAŞ

Diğer Haberler

Başa dön tuşu