EğitimManşetYazarlar

Binlerce İşsiz Öğretmenin Kaderini Belirleyecek Kritik Günlerdeyiz

Binlerce işsiz öğretmen adayının ve ailelerinin kaderlerinin belirleneceği kritik günlerden geçmekteyiz. Yaklaşık on beş gün sonra bu çalışmaların sonucunda ihtiyaç duyulacak öğretmen sayıları ve branşlarının netleşmesi gerekmektedir.

Merhaba sevgili okurlarımız, öncelikle en içten duygularla içinde bulunduğumuz Kurban Bayramınızı kutlar, sağlıkla, huzur dolu ve mutlu geçmesini dilerim.

2023-2024 Öğretim yılının tamamlanmasına az bir süre kaldığı bu günlerde, 2024-2025 Öğretim yılı için çok elzem ve bir o kadar da zorlu çalışmaların Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitimde örgütlü sendikalar KTOEÖS ve KTÖS’ün katkılarıyla gelecek yılın kritik planlamalarından biri olan öğretmen ihtiyaçları ve nakil çalışmaları devam etmektedir.

Yasa ve tüzük gereği 1-15 temmuz tarihlerinde öğretmen nakillerini gerçekleştirmek için bugünlerde, zorlu ve hummalı çalışmalar sürdürülmelidir.

Öğretmenlerde ‘nakil’ nedir?

 Bilmeyen okuyucularımız için biraz bilgi vermek istiyorum. Ülkemizde öğretmen atamaları Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından genellikle uzak bölgelere (Karpaz-Lefke) atanmaktadır.

Bunun nedeni daha önceden kamudan atanan öğretmenlerin en çok çalışmak istediği bölge ve okula gelebilmesi için bir bekleme listesinde sıraya girmeleridir.

Her yıl okullar açılmadan önce bekleme sırasında bekleyen öğretmenler o yılın başında okullarda boşalan kadrolara nakil sistemi yolu ile kaydırılarak yerlerine daha uzakta bekleyenlerin atanması işlemleridir.

Nakiller (öğretmenler yer değiştirme işlemleri ) sonucunda bölge ve okullarda boş kalan kadrolara veya sistemde yeni açılacak okul ve sınıflara öğretmen ihtiyaçlarına göre, bu çalışmalar sonucunda belirlenir.

Burada doğru verilerin kullanılması, öğretmen okulların alan ve ders yüklerinin doğru belirlenmesi iyi bir planlama ile gerçekleştirilebilir.

Binlerce işsiz öğretmen adayının ve ailelerinin kaderlerinin belirleneceği kritik günlerden geçmekteyiz. Yaklaşık on beş gün sonra bu çalışmaların sonucunda ihtiyaç duyulacak öğretmen sayıları ve branşlarının netleşmesi gerekmektedir.

Eğitim Bakanlığı ile Sendikaların bu çalışmalar neticesinde anlaşamaması veya ihtiyaçların netleştirilememesi her yıl olduğu gibi bu yıl da ihtimaldir.

Bu durumda sürecin uzaması demek gelen öğretim yılına (iki ay sonra) okullara öğretmen atamalarının yetiştirilememesi anlamına gelmektedir.

Nakiller yoluyla öğretmenler kaydırıldığı için, kaydırılan bölgelerdeki okullar, hemen hemen her yıl olduğu gibi yeni eğitim yılına öğretmensiz girme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

Son yıllarda plansızlık, günü birlik politikalar veya saklı planlar nedeni ile eğitim sistemi karmaşık hale getirilmiştir. Oysa yapılması gereken okul türleri, alan, dallar netleştirilerek eğitimde planlama yapma fırsatı yaratılmalı ayrıca tartışmalı bir konu olan eğitimde süre uzlaşılıncaya kadar, çerçeve ders programları netleştirilerek bu sürece başlanmalı açık ve şeffaf olarak öğretmenin de, öğrencinin de, ailelerin de bu konularda kafalarından soru işaretleri bırakılmamalıdır.

Peki, böyle mi oluyor?

Maalesef sanki özellikle bu konularda bir bilinmezlik sağlanmaktadır.

Eğitimde öğretmenlerin okul, alan ve dallardaki ders yükleri belirlenmeli, doğru veriler içeren tablolar oluşturulmalı, stratejik planlamalarla öğretmenlerin yer değiştirmesi ve atanmaları zamanında gerçekleştirilmelidir.

Sonraki yazılarımda burada işlediğim konuların, netleştikçe açıklanan tarih, sayı ve branşlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Kalın sağlıcakla…

YAZI/ OZAN ÇOLİ

Diğer Haberler

Başa dön tuşu