EğitimManşetÖzel HaberlerYazarlar

Bir Vahşet Yaşanmadan, Kontrol Altına Alın!

Eğitimde okullar, her dakikası canlı, yaşayan ve toplumumuzu şekillendiren, yeni nesli yetiştiren çok önemli kurumlardır.

Eğitimde okullar, her dakikası canlı, yaşayan ve toplumumuzu şekillendiren, yeni nesli yetiştiren çok önemli kurumlardır.

Ülkemizde nüfusumuzun kontrolsüzce artması (okullardaki öğrenci sayılarından anlıyoruz ), okullarımızın da artması anlamına gelmektedir. Ancak plansız ve programsız bir şekilde artan okul ve öğrenci sayıları, beraberinde birçok sorunu da getirmektedir.

Okullarımızda disiplin işlemleri, şiddet, kurallara uymamak ve akran zorbalığı konuları istikrarlı bir şekilde zirve yapmaya devam etmektedir.

Mayıs 2024’te yeni yapılan bir araştırmada yayınlanan veriler, çocuklarımızın ve tabi ki gelecekte toplumumuzun çok büyük tehlikelere doğru yol aldığını göstermektedir.

Bu konu yetkililer ve ilgili kurumlar tarafından hep hasıraltı edilmekte, gündeme alınmayarak görmezden gelinmekte olduğundan, her geçen yıl artarak devam etmekte ve artık kontrol edilemez bir duruma gelmiştir.

Çocuklarımız dijital dünyadan ( internetten ) gördüklerini, öğrendiklerini, oyunlarına yaşantılarına yansıtarak, dijital dünyada bulunduğu mecraları, oynadıkları oyunları yaşamlarına arkadaşlarına ve öğretmenlerine uygulama hakları olduğuna inanıyorlar.

Bu durum sadece okul ve öğretmenleri ile kısıtlı kalmayıp, evde, sokakta, sahada, sosyal yaşantısında ve tabiidir ki toplum içerisindeki davranışlarına da yansımakta ve kural tanımaz bir yapıya dönüşmektedir.

Okullarımızda ve çocuklarımızda görülen bu yapıyı ve davranış biçimlerini görmezden gelmemeliyiz.

Kanayan bu yaraya bilimsel ve pratik çözümlemelerle, son vermek zorundayız.

Eğitimden sorumlu, Milli Eğitim Bakanlığı bu konularda iş işten geçmeden (üzücü ve vahşet durumları yaşanmadan) sorumluluk almalı ve okullarımızda şiddetten uzak bir kültür oluşturacak tüm unsurları belirleyerek çalışmalar yapmalı ve bu can alıcı hassas konuya çözümler üretmelidir.

Bugün okullarda yaşanan disiplin, şiddet ve akran zorbalığı konularını gündem yapıp çözümler üretemezsek (!)yeni nesillerimizi tanıyamadığımız bir yapı içerisinde büyütürsek, gelecekte toplumumuz çok büyük psikolojik sorunları olan, kural tanımaz, şiddete eğilimli, kendini en güçlü sanan (hero) zorba bir yaşamın içerisinde bulacağız.

Bu çok önemli ve bir o kadar da hassas konuda Milli Eğitim Bakanlığı sadece sessizce izleyerek ve kendisine ulaştırılan konuları da halı altına saklayarak ( salla külahı, ye pilavı taktikleri ile ) ülkenin kendisine yüklediği bu çok önemli sorumluluktan kaçmamalıdır.

Okullarımız ve çocuklarımız için bu çok önemli konuda KKTC’de eğitimin ana paydaşlarından biri olan KTOEÖS,  son dönemde yine elini taşın altına koyarak veri yoksunu ülkemizde ve eğitimde bu hassas konu ile ilgili Orta Öğretim ve Mesleki Teknik Öğretim Dairelerine bağlı tüm ilçelere dağılmış 20 okulda bir araştırma ve anket çalışması gerçekleştirmiştir. Okullardan gelen verileri de bir rapor şeklinde yayınlamıştır.

Yapılan çalışma kadar, raporda yayınlanan verileri çok önemli buluyorum.

Okullarımızdan gelen bu veriler eğitimde planlama ve ne kadar çok çalışma yapılması gerektiğini bir kez daha, bir tokat gibi yüzümüze çarpmaktadır. Tabi ki bu verilerin önemi, anlayan ve bu sorunları her gün yaşayanlar içindir.

KTOEÖS tarafından yapılan bu çalışmayı, sendikamızdan da izin alarak, (linki aşağıya bırakıyorum) aynen yayınlamak istiyorum.

Bu çarpıcı sorular ve sonuçları içerisindeki rakamlar, eğitimde kaygı duyan, bu konuda düşünen her kesin görmesi ve okuması gereken, bu verilerin geleceğimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Eğitim Sendikası olarak KKTC Eğitimine verdiğiniz, profesyonel çalışmalar ve bilimsel veriler için tüm toplum adına sizleri takdir ediyorum. Yayınladığınız bu gibi çalışmalar, eğitimde gailesi olan bizler ve toplumumuz için değerlidir.

Toplumumuz için çocuklarımız için geleceğimiz için eğitimde çalışmaya devam etmek zorundayız, çünkü dünya değişmeye ve ilerlemeye devam ediyor.

 Biz de duramayız…

Bu linkten KTOEÖS’in “Okullarda Disiplin, Şiddet ve Zorbalık” anketi ve sonuçlarıyla inceleyebilirsiniz…

https://www.ktoeos.org/okullarimizda-artan-siddet-ve-akran-zorbaligi-panel-daveti.html

Kalın sağlıcakla…

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu