Yeme-İçme

Evde Hardal Nasıl Yapılır?

Buruk, hafif acı, hafif de ekşi bir tada sahip olan hardal evde hazırlanabilir. Peki, evde hardal sosu nasıl hazırlanır?

Hardal, patates salatasının veya her türlü yeşil salatanın sosunda, sandviçlerde; ızgara etlerinin veya tavukların yanında; soğuk etlerle, peynirlerle, haşlanmış sebzelerle; tek başına veya dereotu, kimyon, sarımsak, maydanoz, bal, tarhun gibi lezzetlerle bir arada kullanılır.

Buruk, hafif acı, hafif de ekşi bir tada sahip olan hardal evde hazırlanabilir.

Peki, evde hardal sosu nasıl hazırlanır?

 İŞTE PÜF NOKTALARIYLA EVDE
HARDAL SOSU HAZIRLAMANIN DETAYLARI…

Evde yapılan hardalı küçük miktarlarda yapıp taze tüketmek daha iyi olacağından malzemeleri az miktarda almak gerekir. Hardal sosu için gerekli olan malzemeler: 50 gram sarı hardal tozu, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı limon suyu, 1 çay bardağı ılık su.

İlk olarak hardal tozu cam bir kaseye dökülür ve suyun yarısı eklenerek iyice çırpılır. Uygun kıvamı elde edebilmek için suyun tamamını değil, önce yarısını ardından da çırparak yavaş yavaş geri kalanını dökmek gerekir. Çırpmaya devam ederek limon suyu ve zeytinyağı da ilave edilir. Hardalın kıvamı bozadan biraz daha koyu olmalıdır. Ancak tercihe bağlı olarak daha akışkan bir kıvam isteniyorsa ılık su eklenebilir. Çırpılıp arzu edilen kıvam elde edildiğinde hardal sosu hazırdır.

Hafif tatlımsı bir lezzet arayanlar bir çay kaşığı kadar toz şeker, çeşnili bir tat isteyenler ise bir çay kaşığı tuz ilave edebilir. Daha ekşi bir kıvam isteniyorsa limon suyu yerine elma sirkesi de karıştırılabilir. Limon suyu katılmadan yapılan hardalın rengi kahverengi, limon suyu ile yapılan hardalın rengi ise sarımtırak olur. Ayrıca içine ilave edilen zeytinyağı kurumasını önler, ipeksi bir doku verir; bu nedenle daha yumuşak bir hardal elde edilmek isteniyorsa biraz daha fazla zeytinyağı ilave edilebilir.

Ev yapımı hardal bir cam kavanoza doldurulup bir gün buzdolabında bekletilirse çok daha iyi bir tat elde edilir. Uzun süre bekleyen hardalın kıvamı koyulaşacağından istenirse ılık su ile daha akışkan hale getirilebilir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu