ManşetYerel Haberler

CMIRS Anketinin Sonuçları Açıklandı

CMIRS anketine göre KKTC’de yaşayan her 10 kişiden 9’u ülkede rüşvet, yolsuzluk ve adaletsizliğin yaygın olduğunu düşünüyor…

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) tarafından Mart 2024 tarihinde 500 kişinin katılımıyla düzenlenen anket sonuçları açıklandı.

Ankete katılan her 10 kişiden 9’u, ülkede yolsuzluk ve adaletsizliğin yaygın olduğunu düşünürken, adaletin yeniden sağlanabilmesinin mümkün olduğunu düşünenler ise azınlıkta.

CMIRS anketinde, rüşvet ve yolsuzluk temelinde sosyolojik olaylar ve toplumun değer, yaşam biçimi ve örgütlenme tarzıyla yakından ilişki olduğu ifade edilirken, sosyo ekonomik koşulların kötüleşmesi, yasal boşluklar ve bilinçsiz seçmenlerden oluşan bir ortamda, rüşvet ve yolsuzluk için uygun zemininin hazırlandığına dikkat çekildi.

Katılımcılara ek sorular da yöneltildi. Buna göre, ankete katılanların sadece yüzde 25’i ülkede alınan kararlar üzerinde etki sahibi olabildiğini düşünüyor.

Yüzde 80,20’si ülkede adaletsizliğin yaygın olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 86’sı ise ülkede partizanlığın yaygın olduğu görüşünde.

Öte yandan, ankete katılanların yüzde 90,6’sı yolsuzluğun, yüzde 82,4’ü rüşvetin yaygın olduğunu düşünüyor.

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu