ManşetSiyaset

Çavuşoğlu: Denetiminde ‘Zafiyet Eleştirisi’ Kabul Edilemez

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın “sahte diploma soruşturması” ile ilgili Meclis’te yaptığı konuşma üzerine Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Erhürman’a yanıt verdi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın “sahte diploma soruşturması” ile ilgili Meclis’te yaptığı konuşma üzerine Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Erhürman’a yanıt verdi.

Çavuşoğlu, eğitim kurumlarının denetlenmesi ile ilgili zafiyet olduğu eleştirilerinin kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Akşamdan sabaha iş yapmadıklarını” söyledi; denetimlerin sürekli yapıldığını, 3-4 kez bu denetlemelerin yapıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, eğitim yanında muhaceret ile ilgili çalışmaların da yapıldığını, kimsenin mağdur edilmediğini ifade ederek, eğitim kurumları ile ilgili tavırlarının net olduğunu, eğitim için çalışan kurumların bundan sonra da açılabileceğini, eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya devam edeceklerini, ancak denetimlerin süreceğini, kuralların yenileneceğini, buna göre eğitim verenlerin yaşamını sürdüreceğini, eğitim veremeyenlerin de kapanacağını anlattı.

Hiçbir eğitim kurumunu kapatmadıklarını ifade eden Çavuşoğlu, sorunların çözümüne yönelik destek vermeye devam ettiklerini, eğitim kurumlarına yönelik denetimerin yapıldığını söyledi.

“SAHTE” DEĞİL “GEÇERSİZ” DİPLOMA

“Sahte diploma” konusunun da doğru bir tartışma olmadığını, ülkede “geçersiz diploma” tanımlamasının daha doğru olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu diplomaların YÖDAK tarafından geçersiz kılınması gerektiğini söylediğini anımsattı, Güzelyurt’taki olaya benzer bir durum varsa bu denetim ve soruşturmanın ülke genelinde yapılmasının önemine işaret etti.

YÖDAK’ta denetim çalışmalarının sürdüğünü, çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, YÖK’ün de ülkeye geldiğini, geniş bir çalışma yapacağını belirtti.

“POLİS GENİŞ BİR EKİPLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR”

Polisin de geniş bir ekiple çalışmaya devam ettiğini, çalışmaların yavaşlatılmadığını belirten Çavuşoğlu, bakanlık ve hükümet olarak bu çalışmalara destek verdiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, hiçbir şüpheye yer bırakmadan bu sürecin tamamlanacağını ifade ederek, ülke yüksek eğitiminin hiçbir şekilde zarar görmeyeceğini, kimsenin eğitimi lekelemesine müsaade etmeyeceklerini, bu sorunu avantaja çevireceklerini vurguladı.

Kısa vadede bu süreçten zarar gördüklerini ancak gelecekte kârlı olacaklarını ifade eden Çavuşoğlu, bu sürecin sonunda ülkeyi geleceğe güçlü bir şekilde taşıyacaklarını kaydetti. Çavuşoğlu, YÖK’ün 10 gün burada çalışmalar yapacağını ve bir rapor ortaya çıkacağını ifade etti. Çavuşoğlu, polisin de araştırmalarının sürdüğünü kaydetti.

Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Çavuşoğlu, tüm sürecin hızlı bir şekilde YÖK ile birlikte yürütüleceğini, sistemin şeffaf ve güvenilir bir şekilde yenileneceğini, sistemin kimseye devredilmediğini, tüm verilerin ülkenin olduğunu, YÖK’ün denetiminin ilk olmadığını, yıllardır bu denetimlerin yapıldığını söyledi.

ERHÜRMAN, NET BİLGİ İSTEDİ

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da yeniden söz alarak, bakanlardan gerekli yanıtları alamadıklarını belirterek, eğitim kurumlarında denetimlerin nasıl yapıldığı konusunda net bilgi istedi. Ortaya çıkan sorunların bu denetimlerin yeterli derecede yapılmadığının göstergesi olduğunu ifade eden Erhürman, yönetsel zafiyetin ortada olduğunu, ülkede bu konunun kontrolden çıktığını, nüfus politikasının olmadığını kaydetti.          

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu