EkonomiManşet

Petrol Kazançlarını Korudu

Petrol, Kızıldeniz riskinin ABD stokları tarafından dengelenmesiyle iki günlük kazancını korudu

Petrol, Kızıldeniz riskinin ABD stokları tarafından dengelenmesiyle iki günlük kazancını korudu.

Petrol fiyatları, Orta Doğu’daki jeopolitik risklerin ABD’de stokların genişlediğini gösteren bir raporla kısmen dengelenmesiyle iki günlük yükselişin ardından dar bir aralıkta işlem gördü.

Brent ham petrolü, önceki iki seansta yüzde 1,6 yükseldikten sonra varil başına 79 dolara yaklaşırken, ABD ham petrolü 74 dolara yakındı. Husiler, güney Kızıldeniz’de iki gemiyi hedef aldıklarını söyledi; bu, küresel ticaretin büyük ölçüde yeniden yönlendirilmesine neden olan bir dizi saldırının sonuncu. ABD, İran güçlerine ve onların bölgedeki vekillerine karşı daha fazla saldırı sözü verdi.

Verilere aşina olan kaynaklara göre, endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 674 bin varil arttığını söyledi. Cushing depolama merkezindeki stoklar gibi benzin stokları da genişledi. Enerji Bilgi İdaresi resmi rakamları Çarşamba günü ilerleyen saatlerde açıklayacak.

Orta Doğu’daki savaş primi ve artan ulaştırma maliyetlerinin, zayıf makroekonomik görünüm nedeniyle büyük ölçüde dengelenmesiyle, ham petrol yılın başına göre yalnızca biraz daha yüksek.

ABD’de bu yıl faiz indirimine erken gidileceği yönündeki beklentiler azaldı; swap piyasaları Mart ayında faiz indirimi olasılığını yalnızca yüzde 20 olarak fiyatladı. Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, politika yapıcıların enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmek istediklerini söyledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu