ManşetYerel Haberler

Serdaroğlu’ndan, Çalışma Bakanı’na Sert Tepki

Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu’ndan “Asgari Ücret Masası haziran ayından önce toplanmayacak” diyen Çalışma Bakanı’na sert tepki geldi.

Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu’ndan “Asgari Ücret Masası haziran ayından önce toplanmayacak” diyen Çalışma Bakanı’na sert tepki geldi.

“2023 yılındaki fahiş artışları, 2024 yılı içerisinde yaşanmadı. Yeni asgari ücret belirlemek için komisyon haziran ayından önce toplanmayacak” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’na Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu’ndan sert tepki geldi. Serdaroğlu, “Sayın Bakanın açıklamasını hayretler içinde okuduk.
Oysa daha geçen hafta Meclis kürsüsünden ‘asgari ücret masası haftaya toplanacaktır’ diyordu. Kimsenin şüphesi olmasın.
O masa mayıs ayında asgari ücretin belirlenmesi için mutlaka toplanacaktır” dedi.
Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Sayın Bakanımızın talihsiz açıklamasını hayretler içinde okudum. Bu kadar olur. Daha geçen hafta Meclis kürsüsünden ‘asgari ücret masası haftaya toplanacaktır’ diyen Sayın Bakan, dün çıkıp ‘Asgari Ücret Masası haziran ayında toplanacak’ diyor. Böyle bir şey olamaz. Anayasal bir hak olan hayat pahalılığı yasal düzenleme ile vardır. Kamuda çalışan, memur, emekli, işçiye nasıl yasa gereği verilecekse, bununla birlikte asgari ücretli de bu artışı alacaktır.
Üstelik biz başta Maliye Bakanı olmak üzere hükümetin tüm yetkililerinden asgari ücretin de paralel olarak artacağı sözünü almışken, bununla ilgili yasal değişikliği yapmadılar. Şu an da toplanması gereken Asgari Ücret Masası’nın toplanmaması için beyanat veriyorlar.
Bir kere şunu açıkça belirtelim. Yasa gereği Asgari Ücret Masası’ndan bir kesimin çağrıda bulunmasıyla Sayın Bakan masayı toplamak zorundadır. Asgari Ücret Masası’nda işçi kanadını temsil eden Hür-İş Federasyonu olarak üzerimize düşeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. O masa mayıs ayında asgari ücretin belirlenmesi için mutlaka toplanacaktır.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu