ManşetPolisiye

İkamet İzni Olmayan 8 kişi Mahkemeye Çıkarıldı

Asayiş ve trafik kontrolleri esnasında ülkede kaçak yaşam sürdükleri tespit edilen tümü yabancı uyruklu 8 zanlı Mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa, Lefke ve Güzelyurt’ta gerçekleştirilen asayiş ve trafik kontrolleri esnasında ülkede kaçak yaşam sürdükleri tespit edilen tümü yabancı uyruklu 8 zanlı Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

Mahkemede zanlılar ile ilgili olgular aktarılarak, tutukluluk talep edildi. Lefkoşa’da tutuklanan zanlılarla ilgili olguları aktaran polis, 20 Nisan 2024 tarihinde, Lefkoşa’da. Sht. Mehmet Kemal Sokak üzerinde, bir polis ekibince yapılan denetim sırasında M.A.E. ile D.O.I.W.’nin tespit edildiğini söyledi.

Polis, D.O.I.W.’nin 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren toplam 505 gün, M.A.E. ise 28 Ocak 2023 tarihinden itibaren toplam 448 gün KKTC’de izinsiz olarak ikamet ettiklerinin tespit edildiğini açıkladı. Polis memuru, I.I. ve H.H.’nın de Lefkoşa Surlariçi’nde tespit edildiklerini açıkladı.

Polis, yapılan muhaceret kontrolünde I.I.’nın 3 Haziran 2023 tarihinden itibaren toplam 322 gün, H.H.’nın ise 4 Mart 2022 tarihinden itibaren toplam 778 gündür, KKTC’de izinsiz olarak ikamet ettiklerinin tespit edilerek, suçüstü hali gereği tutuklandıklarını belirtti.

LEFKE VE GÜZELYURT’TA DA 4 KAÇAK YAKALANDI…

Polis memuru, 20 Nisan saat 11.00 sıralarında Güzelyurt’taki denetimlerde ise Manisa Bulvarı üzerinde Trafik Şubesi ekipleri tarafından kontrol için durdurulan LG 029 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Zanlı E.C.’nın üzerinde yapılan aramada içerisinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan izmarit bulunarak emare olarak alındığını belirtti.

Polis, yapılan muhaceret kontrolünde zanlının 29 Kasım 2022 tarihinden beri 508 gün ülkede kaçak yaşadığının belirlendiğini açıkladı.

Polis, yine aynı tarihte Lekfe-Gemikonağı’nda tespit edilen F.C.S. 23 Şubat 2018 tarihinde KKTC’ye 90 günlük turist vizesi ile giriş yapıp, 30 Eylül 2019 tarihine kadar LAÜ’de öğrenci vizesi ile öğrenim gördüğünü fakat 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren KKTC’de toplam 1664 gün izinsiz kaldığının tespit edildiğini açıkladı.

Polis, Güzelyurt’ta, Hasan Cafer Sokak üzerinde Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri tarafından tespit edilen zanlı K.A.K.A.’nın de 15 Nisan 2023 tarihinden itibaren toplam 371 gün yetkili makamdan izinsiz KKTC’de ikamet ettiğinin belirlendiğini söyledi.

Polis memuru, 20 Nisan 2024 tarihinde Cengizköy’de Cürümleri Önleme Şubesinde görevli polis ekipleri tarafından yolda yaya olarak yürürken tespit edilen İ.O.O.’nın ise 23 Şubat 2018 tarihinde KKTC’ye 90 günlük turist vizesi ile giriş yapıp, 30 Eylül 2019 tarihine kadar LAÜ’de öğrenci vizesi ile öğrenim gördüğünü fakat 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren KKTC’de toplam bin 664 gün kaçak yaşadığının belirlendiğini açıkladı. Polis, Lefkoşa, Lefke ve Güzelyurt’ta tespit edilen 8 zanlı hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Polis, zanlıların ülkede kaçak kaldıkları sürede nerede ve ne şekilde ikamet ettiklerini ve bu süre zarfında herhangi bir işleyip işlemediklerinin araştırılacağını belirtti.

Polis, ayrıca zanlılarla ilgili İçişleri Bakanlığından ifade temin edileceğini belirterek, İ.O.O. ile F.C.S.’nın bir, diğer 6 zanlının ise 3’er gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Gülay Süleymanoğlu, zanlılardan İ.O.O. ile F.C.S.’nın bir, diğer 6 zanlının ise 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi. (Kamalı Haber)

Diğer Haberler

Başa dön tuşu